Вега плюс – цялостен комплекс за организма и имунната система
СТАТИЯ НА Д-Р ПАШКУЛЕВ
Все по-актуална в съвременността ни става задачата да подпомагаме ефективно имунитета си – този, който ни пази от всевъзможни вируси, бактерии, гъбички, туморни клетки и др. Подходите обаче като правило са едностранчиви и затова не достатъчно ефективни; в случая да се примирим с 50% ефективност означава да допуснем поне още толкова случаи на заболяване, част от които могат да са тежки. Затова цялостният (интегрален) подход, който все повече се очертава като оптимален в различни области на живота, е особено важен и тук. Нито вирусите – най-нашумелите нашественици – са независими от организмите и околната среда, нито самите организми са снабдени с изолирани имунни системи, без връзка с останалите органи и системи! Но нека да разгледаме накратко както тези микроорганизми, така и самата отбранителна система.
Вирусите са вътреклетъчни микроорганизми, които се разпространяват от хора или животни, при близък контакт или ползване на общи прибори. Те не оцеляват самостоятелно в околната среда за дълги периоди, но в хранителни среди като засъхнали пръски и секрети могат да се задържат върху различни повърхности до няколко дни и по-рядко – седмици. Много хора, даже при контакт с вируса, ще получат само лека или безсимптомна негова версия, но могат да способстват за разпространението на инфекцията, докато други могат да заболеят по-сериозно. Това са възрастните хора и тези със сериозни проблеми със здравето, например сърдечна недостатъчност, диабет или хепатит. Тъй като повечето сезонни вирусни инфекции засягат дихателните органи, хората със съответни проблеми, пушачите и живеещите или работещите при неблагоприятни атмосферни условия също следва да бъдат специално предохранявани.
Човешкият организъм не е беззащитен спрямо инфекцията! Имунната система работи, когато се открие чуждо вещество (антиген). Първата линия на защита на имунната система са т.нар. В-клетки, които произвеждат антитела за идентифициране на нашественика. Тогава други имунни агенти, като Т-клетките и ред специални протеини, влизат в атака срещу него. Здравето на имунната система зависи обаче от много фактори – възраст, обща обмяна, хранене и храносмилане, състояние на нормалната бактериална флора, биоритми и др.
Профилактиката на заразяването следва да се различава, в зависимост от това, дали е от общи съображения, или имаме конкретни причини да подозираме контакт с вирусоносител. Към обичайните хигиенни мерки при нужда се добавят по-строги, като по-често ползване на дезинфектанти, избягване на ръкостискане, носене на маски и ограничаване на социалните контакти, евентуално до степен на карантина.
Правилното хранене и здравословният режим на живот, както и подкрепата на тялото с безвредни природни продукти могат да намалят шанса от заразяване, или ако то все пак стане, да увеличат шанса от леко, вместо тежко прекарване на инфекцията. Не само имунната система е от значение, а и тясно свързаните с нея нервна, хормонално-обменна и храносмилателната системи, белите дробове, черният дроб и кръвообращението. Редуцирането, доколкото е възможно, на стреса и преумората, ведрата компания, редовното проветряване и ползване на слънцето, когато го има, са едни от основните препоръки. Много важно е и храненето – предимно с цялостни растителни храни (за сметка на силно преработените и рафинираните) и с употреба на противомикробни и имунорегулиращи подправки (джиндифил, чесън и други лукови, чубрица, риган, карамфил, цейлонска канела и др.).
В днешно време дори специално ангажираният човек е трудно да осигури комплексна поддръжка за имунната си система единствено чрез обичайното хранене, а това с още по-голяма сила важи за хората, които не обръщат (или дълго време не са обръщали) специално внимание на менюто си. Затова е препоръчително да се приемат подходящи богати на нутриенти и фитохимикали здравословни храни и евентуално хранителни добавки – но не наслуки, а аргументирано (и при необходимост – след консултация със специалист). Те разбира се не отменят предпазните мерки, нито (при необходимост) специализираните медикаментозни и апаратни терапии, но могат широко да бъдат ползвани като безопасни имунни модулатори. Такива продукти могат значително да се различават според тяхното качество. Използването на екологични и точно стандартизирани спрямо активните си съставки здравословни продукти е важно предимство, разбира се, при научно оптимизиране на дозите на всяка от съставките им, които би следвало и да се допълват по действие (комплексният подход е от решаващо значение, тъй като имунната система е сложна и е изключено една-две съставки да имат широкоспектърното въздействие, което всъщност се търси).
ВЕГА ПЛЮС е съвременна балансирана формула на здравословна храна за снабдяване с основни и често дефицитни при обичайния начин на живот хранителни съставки (нутриенти). Изготвена в авторитетна германска фабрика, тя отговаря на високи критерии за качество. Поддържащите й качества обхващат широк спектър от структури и функции на организма – клетъчна и хормонална обмяна, сърдечно-съдова система, отделителни процеси, антиоксидантна защита и, разбира се, имунитет. Нека да прегледаме съставките на този продукт.
Белтъчният му комплекс се състои от висококачествени пълноценни ингредиенти – биоконопен протеин, хидролизиран оризов протеин (с лесно усвоими свободни аминокиселини), изсушен сок от зелен ечемик, хлорела. Имунната система се нуждаe от хармонично снабдяване с протеини (и съответно аминокиселини), особено за производството на антитела. Общото състояние на организма също се поддържа от тях, а то е важно както за стимулиране на невъзприемчивост спрямо всякакви инфекции, така и за оптималното протичане на възстановителните процеси след заболяване.
Хлорелата е може би най-полезното водорасло, което се култивира без досег със замърсяванията, характерни за моретата и океаните. То подобрява имунитета на основно равнище (т.е. влияе както върху производството, така и върху самата активност на белите кръвни телца), пречиства на клетъчно ниво и доставя важни аминокиселини и омега-3 мастни киселини, хлорофил, витамини, микроелементи и др.
Нискомасленото какао съдържа не само леко стимулиращи и антиоксидантни полифеноли, но и пробужда самата защитна функция на кръвните клетки и плазмата.
Цейлонската канела е известна с многостранното си противомикробно действие; тя освен това пречи на гнилостните процеси на червата, чрез което подобрява нормалната пробиотична флора – тя е от огромно значение за нормалното имунно равновесие в тялото.
L-лизинът е незаменима аминокиселина с възстановяващи и изграждащи функции; по-специалното в нейното действие е задържащото влияние, което тя оказва върху репликацията (развитието) на многобройни вирусни щамове. Също така е основна съставка на съединително-тъканния „щит“ на различните органи, който ги предпазва от разпространението на възпалителните и дегенеративни процеси. Що се касае за общите му регенеративни свойства, лизинът е полезен за възстановяването на съединителната тъкан, мускулатурата и сърдечно-съдовата система. В това отношение той се подпомага и от добавените аминокиселинни производни – таурин и креатин.
Витамин А също е включен – и то същинският (ретинол), тъй като каротините не при всички хора пълноценно се превръщат в активната форма. А тя именно участва в клетъчната антиоксидантна защита, както и подкрепя целостта на кожата и лигавиците (на устойчивостта им разчитаме както при превенцията, така и за възстановяването).
Витамините от В-група участват във всички основни форми на обмяна – белтъчна, мастна, въглехидратна – както и в дейността на нервната система, кръвотворния апарат (който произвежда имуноактивните клетки), кожата и др. Особено витамин В6 е биологичен катализатор с разнообразни функции за синтеза на различни биомолекули (поддържа нивата на неврохормоните), за състоянието на храносмилателната, отделителната и имунната системи, кожата и лигавиците. Прилаганата тук форма е възможно най-добрата – пиридоксал-6-фосфат.
А витамин С? Известни са неговите укрепващи съединителната тъкан и антиоксидантни ефекти, но също толкова той допринася за подобряването на имунния отговор спрямо вируси и бактерии. Също така, ограничава общо възпалителните и алергични реакции и възпрепятства малките кръвоизливи, които могат да усложнят състоянието при наличието на редица заболявания. Това е и един от витамините, при които се регистрира масов дефицит, особено през зимата и пролетта. Тук обичайната водоразтворима форма на витамин С, аскорбиновата киселина, се допълва от една уникална мастно разтворима разновидност – аскорбил палмитат. Тя прониква в богатите на липиди лимфоидни органи и има значително по-траен ефект общо върху организма. В продукта витамин С се подпомага и от авангардната сукцинатна форма на витамин Е, която осигурява клетъчната защита спрямо различни увреждащи фактори.
Витамин Д3 (който в продукта е в екорастителна форма, от специални лишеи) е всъщност хормонален фактор с широки функции относно обмяната на минералите, както и костно-ставната структура, нервната и имунната системи.
Магнезият и калцият (тук в органично свързани форми) са не само основни елементи за изграждане на костите и фактори за нервно-мускулните импулси и сърдечната дейност; те имат и важно значение за общоклетъчните и хормонални регулации от значение за целия организъм, включително за имунитета.
Цинкът (който присъства в лесно усвоима и недразнеща храносмилането глюконатна форма) допринася незаменимо за нормалния клетъчен и хуморален имунитет; дори някои силни лекарства действат противовирусно, като на клетъчно ниво подобряват усвояването именно на цинка. Способства още за нормалното белодробно и клетъчно дишане, за жлезите и обмяната на веществата, за доброто състояние на нервите, сетивата, кожата и лигавиците и т.н. Много други микроелементи освен цинка могат да имат роля за имунитета и те се съдържат естествено в използваните суперхрани.
В заключение, комплексни продукти като ВЕГА ПЛЮС могат да се прилагат не само с общопрофилактични цели за допълване спектъра на стремящото се към балансиране хранене. Те могат да се ползват и като основа за укрепване на имунната система, към която могат при индивидуална необходимост да се прибавят и редица други средства и методи, за постигане на максимален предпазен и рехабилитиращ ефект!